Торта ролна со праски и чоколадо

од Maky | 21 декември 2009 |

Во тоа време јас навистина сакам да ми го расипе! Вчера попладне бев унапредување половина час помеѓу чистење ATRA и јас направив овој филм праски (јас се обидувам да го дадам дното бескрајни залихи на конзервирано овошје во сируп). А спектакуларен резултат на тоа, дојде мека и свежа исто како и јас го сакав и исчезна во брзината на светлината. Како и сите рецепти што ви ја предлагам е леснотија и брзина нечуено, е совршен за чај од 5 но, исто така, да ги избрише вашата уста по оброк богат со месо. Да ви рецепт ...

Ниво на тешкотија: Лесно Време: 10 минути подготовка + 15 готвење

Алатки: електричен миксер

Состојки:

  • 3 јајца
  • 70g шеќер
  • 40g брашно
  • 25g путер, стопен ладење
  • 200cc на свеж крем
  • 20 g шеќер
  • 1 конзерва праски во сируп
  • 25g на темно чоколадо

Постапка:

Загрејте ја рерната на 180 °

Камшик жолчките додека беспомошна. Промешајте во жолчки од јајце потоа да се удри на мала брзина за 1 мин.

Додадете ги пребаруваа брашно на јајца, мешајќи нежно да се отстрани сè.

Додадете го стопениот путер, конечно се шири ја смесата на сад за печење покриени со восок хартија, создавајќи плоштадот од 30 × 30 cm.

Готви за 9-10 мин.

Во меѓувреме, лесно натопете крпа со вода и кога тестото се готви rovesciatelo крпа нежно влечење на восок хартија.

Движете го крпа во внатрешноста на тестото и оставете го да се излади на решетката.

Камшик крем со шеќер, ситно праски исцедена и суво со оставање на поголеми и се сече на коцки и се исецка на чоколадо на парчиња.

Додади чоколадо со шлаг и се меша добро.

Отворете го ролна и се шири крем рамномерно. Се шири сецкани праски и блиски со спојување сè што е добро.

Чувајте го во фрижидер да отстои половина час и служат сече на парчиња.

Предлози:

Украсени парчиња со шлаг, праски и нане лисја.

Оставете Одговор